Aktualności

DH STEFAN ADAMCZYK - NIE ŻYJE

W niedzielę wielkanocną 31.03.2013 roku zmarł najstarszy członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Chlewiskach dh Stefan Adamczyk. 

Dh Stefan do OSP w Chlewiskach wstąpił w 1942 roku jako osiemnastoletni chłopak. Był to okres okupacji hitlerowskiej, gdzie okupant pozostawił organizacje straży pożarnych tylko do zabezpieczenia pożarowego. Po wojnie strażacy przystąpili do rozbudowy remizy, przy której bardzo aktwnie uczestniczył dh Stefan. Pozyskiwano sprzęt niezbedny do funkcjonowania jednostki. W latach 1965-1988 pełnił funkcję członka zarządu, a od 1988 do 1996 był gospodarzem. Dh Stefan przez wiele lat był kierowcą - mechanikiem, remiza była jego drugim domem. Na początku lat dziewięćdzisiątych podczas ogromnych pożarów lasów, które panowały na naszym terenie, praktycznie nie wychodził z remizy. Dbał z najwyższą starannością o powierzony mu sprzęt, zawsze widoczny podczas uroczystości. Nawet w ostatnich latach, nie mogąc już brać czynnego udziału w akcjach zawsze przychodził na plac i pytał. Nigdy nie przeszedł obojętnie koło strażnicy. Do końca służył fachową wiedzą, cieszył się, że w naszej jednostce jest tak dużo młodzieży. Dh Stefan pozostawił ogromny ślad w historii naszej jednostki, jego dwaj synowie - Andrzej i jego żona - to oficerowie PSP, starszy Krzysztof - członek naszej OSP, zięć - przez wiele lat Komendant KP PSP w Szydłowcu, również od wielu lat Prezes OSP w Chlewiskach, wnuki: Tomasz, Piotr, Paweł i Piotr - pracują w JRG oraz czynnie działają w OSP. Widać, że dh Stefan przekazał "pałeczkę", która przechodzi z pokolenia na pokolenie. 
Dh Stefan za swoją działalność odznaczony został : odznaką "Strażak Wzorowy", medalami: Brązowym, Srebrnym i Złotym, Srebrnym Krzyżem Zasługi. Najwyższym wyróżnieniem było przyznanie Medalu B.Chomicza oraz najwyższym odznaczeniem Złotym Znakiem Związku.

Dh Stefan miał 89 lat, w OSP służył 71 lat.
Druhu Stefanie, dziękujemy ci za wszystko co nam przekazałeś, byłeś dla nas wzorem, ciepłym człowiekiem, z którym można było zawsze porozmawiać.

Uroczystości pogrzebowe w asyście pocztów sztandarowych OSP z Chlewisk, jednostek z terenu gminy Chlewiska i innych, syren strażackich,   odbędą się 03.04. o godzinie 13.00 w kościele parafialnym w Chlewiskach. 

Cześć Jego pamięci.

Drukuj