Aktualności

KATEDRA, SEMINARIUM, JRG NR1, LOTNISKO - 08.06.2013

altZarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Chlewiskach wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Mazowiecka 7 Drużyna "Wybranieckich" w Chlewiskach zorganizowali wycieczkę dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP i Harcerzy do Radomia. Młodzież z obydwu organizacji zwiedziła Katedrę Radomską,  uczestniczyli we mszy św. a następnie poznali historię katedry,  gdzie jeszcze nie tak dawno proboszczem jej był nieżyjący już ks. Marian Cukrowski, którego ojciec całe życie związany był z OSP Chlewiska. Potem wszyscy udali się do Wyższego Seminarium Duchownego. Tutaj nieoczekiwanie w tym samym czasie pojawił się Biskup Radomski, który zainteresował się tak liczną grupą umundurowanej młodzieży. Po krótkiej rozmowie z ks. biskupem i zrobieniu pamiątkowego zdjęcia cała grupa udała się na zwiedzanie seminarium. Można było zobaczyć wiele ciekawych rzeczy m.in. zwiedzić pokój papieski, stołówkę dla kleryków, kaplicę, pokoje, obejrzeć pamiątki jakie zostawił po wizycie w Radomiu Papież Jan Paweł II. Z seminarium grupa udała się do Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr1. Czekał już na wszystkich dowódca JRG, zarazem członek naszej OSP bryg. Sławomir Podsiadły, który przejął rolę przewodnika po jednostce. Młodzież zapoznała się ze sprzętem, zwiedziła izbę tradycji, Centrum Powiadamiania Ratunkowego,  Miejskie Stanowisko Kierowania, poznała od kuchni pracę strażaków PSP, gdzie w tej jednostce funkcjonuje grupa Ratownictwa Wodnego. Na koniec wizyty strażacy dali pokaz urządzeniem "Kobra", jest to system gaszenia z funkcją cięcia strumieniem wody. Nastepnie wszyscy udali się do Jednostki Wojskowej na lotnisku w Sadkowie. Powstaje tu cywilny port lotniczy, dlatego też został zakupiony ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy dla lotniskowej straży pożarnej. A było na co popatrzeć, bowiem Pantera - tak się nazywa ten pojazd - to jeden z najnowocześniejszych samochodów gaśniczych w Polsce i w Europie. Każdy z uczestników mogł dokładnie obejrzeć pojazd, poznać jego wyposażenie i sprzęt. Pokaz jego możliwości i innych wozów gaśniczych stacjonujących na lotnisku oraz przejażdżka po płycie lotniska Panterą  była zwięczeniem wizyty w lotniskowej straży pożarnej. Wrażenia i emocje po tej prezentacji na pewno  długo pozostaną w sercach uczestników wycieczki. Jednak to nie był koniec wrażeń. Młodzież została zaproszona do zwiedzenia hangarów wojskowych, gdzie "garażują" nasze "Orliki", czyli samoloty szkoleniowe. Po zapoznaniu się z historią powstania samolotu, zadań jakie wykonują, każdy mógł wsiąść za stery i poczuć się jak prawdziwy pilot. 
Był to ostatni punkt wycieczki, gdzie mimo napiętego planu, zmęczenia, wszyscy byli zadowoleni i usatysfakcjonowani takim wyjazdem, toteż wizyta w McDonaldzie i posiłek zniweczył wszelkie oznaki zmeczenia. 
W wycieczce wzięło udział 35 uczestników z MDP i Harcerzy oraz opiekunowie. Organizatorem z ramienia Zarządu OSP był dh Robert Gałązka - Prezes OSP w Chlewiskach, a Harcerzy kapelan ks. Łukasz Sypuła. Wycieczkę współfinasowała GKRPA w Chlewiskach.

Drukuj