Zdarzenia

POŻAR W MANOR HOUSE -25.12.2012

manor hausePożar w części hotelowej kompleksu hotelowo-konferencyjnego Manor House.

25.12.2012 roku około godziny 10.10 na PSK PSP w Szydłowcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w części hotelowej zabytkowego pałacu Manor House w Chlewiskach. Po dojechaniu pierwszej jednostki na miejsce zdarzenia - GBA z OSP Chlewiska - dowódca stwierdził, że pożarem jest objęte poddasze, jedno z dwóch części budynku przeznaczonego na hotel. Informację przekazał natychmiast na PSK, gdzie oficer dyżurny już zadysponował jednostki z JRG oraz OSP z terenu gminy Chlewiska. Mimo ściągnięcia na miejsce sporych sił i środków pożar rozprzestrzeniał się i wkrótce całe poddasze zostało objęte ogniem. Przybyły na miejsce dowódca JRG, potem z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu zadecydowali o skierowaniu kilku prądów w natarciu bezpośrednio na palące się poddasze oraz obronie drugiej części budynku, która nie była jeszcze objęta pożarem a istniało duże zagrożenie przeniesienia się ognia. Dzięki staraniom i ogromnemu wysiłkowi wielu strażaków udało się uratować drugą część budynku. W pierwszej spaleniu uległo poddasze, w którym znajdowało się kilka pokoi dla gości, niższe kondygnacje zostały zalane środkami gaśniczymi, jednak nie zostały zniszczone ogniem. Na miejscu zdarzenie był również Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu oraz oficer operacyjny mazowsza KW PSP w Warszawie. W działaniach wzięło udział 13 zastępów  w tym: dwa podnośniki hydrauliczne ( jeden z PSP Szydłowiec, drugi z PSP Przysucha ), dwa GCBA wyposażone w urządzenia gaśnicze typu "Cobra" z JRG nr1 z Radomia i z JRG z  Pionek, samochód specjalny z agregatem do napełniania butli powietrzem z JRG nr1 z Radomia, GCBA z JRG Szydłowiec, dwa GBA z OSP Chlewiska, GBA z OSP Pawłów, Budki, Broniów, CN 18 z JRG Szydłowiec, Sop z KW PSP z Warszawy, Sop z KP PSP z Szydłowca. Podczas działań zużyto kilkadziesiąt butli z powietrzem, dzięki specjalnemu samochodowi z agregatem do napełniania tych butli możliwa była ciągłość pracy strażaków, którzy używali aparatów powietrznych. W czasie zaistniałego pożaru w budynku zakwaterowanych było sześciu gości. Zostali oni ewakuowani, nikomu z gości nic się nie stało. W czasie trwania akcji lekkiemu podtruciu uległo trzech strażaków, którym na miejscu pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe.  Cała akcja gaśnicza trwała do godziny 20.30 przy czym Komendant Powiatowy zadecydował o pozostawieniu do nadzorowania miejsca zdarzenia czterech jednostek.