Zdarzenia

Pożar śmietnika przy cmentarzu - 19.06.2017

Dzisiaj tj. 19.06.2017 roku o godz. 14.25 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru śmietnika przy cmentarzu. Na miejsce udał się zastęp z OSP Chlewiska. Przy użyciu szybkiego natarcia nasi druhowie dość szybko uporali się z niewielkim pożarem, który jednak na specyfikę materiałów palnych dawał duże zadymienie, co również było zagrożeniem dla samochodów poruszających się po drodze lokalnej między Chlewiskami a Stanisławowem.

Drukuj

Usuwanie powalonych drzew - 19.04.2017

Nagłe załamanie pogody w nocy z 18.04 na 19.04.2017 roku w godzinach porannych poderwało nasz zastęp do działania. Wskutek nocnych opadów gęstego, mokrego śniegu ( a spadło go w nocy ponad 30 cm ), drzewa na drodze powiatowej między Chlewiskami a Aleksandrowem nie wytrzymały i połamały się tarasując jezdnię. Ok. 7 rano, nasza jednostka została zaalarmowana o istniejącym zdarzeniu. Na miejsce udał się zastęp i dość szybko uporał się z zagrożeniem dla poruszających się tą drogą samochodów. 

Drukuj

"WIOSENNE" POŻARY TRAW

Wystarczyło kilka słonecznych dni, a na terenie naszej gminy jak "grzyby po deszczu" zaczęły się pożary suchych traw i nieużytków. Mimo, że za wypalanie suchych traw grożą konsekwencje karne, sprawcy tych pożarów pozostają bezkarni. Bowiem trudno jest udowodnić taki czyn. Między 26.02. a 05.03. 2017 roku nasza jednostka wyjeżdżała aż 19 razy do pożarów traw i nieużytków. a na terenie powiatu było ich ponad 80. Jeszcze raz apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku podczas prac na polach i działkach.

Drukuj

POŻAR BUDYNKU MIESZKALNEGO - SKŁOBY 17.04.2016

Przed 2 w nocy 17.04. nasza jednostka została zaalarmowana o pożarze. Początkowo zgłoszenie dotyczyło pożaru budynku gospodarczego, prawdopodobnie zgłaszający pomylił obiekty, jednak na miejscu okazało się, że pali się niezamieszkały budynek mieszkalny w miejscowości Skłoby. Na miejscu działał już zastęp z OSP Skłoby, następnie dojechały jednostki z JRG Szydłowiec i OSP Chlewiska. Spaleniu uległ dach na budynku, jednak pozostała część budynku mieszkalnego została uratowana. Działania głównie polegały na podaniu prądów wody na palący się dach, potem konstrukcja dachu została rozebrana, gdyż stwarzała zagrożenie. Cała akcja trwała ok. 1,5 godz.

Drukuj

POŻARY NIEUŻYTKÓW I SUCHYCH TRAW - 23.03.- 03.04.2016

23.03. w godzinach popołudniowych nasz zastęp zadysponowany został do pożaru nieużytków w miejscowości Huta. Akcja gaśnicza trwała prawie 2 godziny.

25.03 po godzinie 18 zastęp wyjechał do pożaru śmietnika przy cmentarzu, po jego ugaszeniu jeszcze czterokrotnie strażacy gasili pożary suchych traw w Cukrówce, Budkach III, Majdankach i Chlewiskach.

27.03. jednostka interweniowała przy pożarze sadzy w Woli Zagrodniej. Akcja trwała ponad 1,5 godziny. Brała w niej udział równiez jednostka z PSP w Szydłowcu.

"Lany Poniedziałek" był pracowitym dniem w OSP. Strażacy aż pięciokrotnie wyjeżdżali do pożarów suchych traw i nieużytków w: Leszczynach, Aleksandrowie, Koszorowie, Woli Zagrodniej i Chlewiskach. 

29.03. w wyniku wichury jaka przeszła przez Chlewiska zastęp OSP zadysponowany został do usunięcia powalonego drzewa, które leżało na drodze.

W niedzielę 03.04. strażacy mieli pełne ręce roboty. Skończyli gasić jeden pożar a już byli dysponowani do następnego. W tym dniu aż 8-krotnie byli wzywani do palących się nieużytków. Zaczęło się od Budek III, nastepne interwencje były: Budki I, Nadolna, Leszczyny, Huta, Skłoby, ponownie Budki I i ponownie Nadolna. Razem to ponad 5 godzin pracy w dymie, kurzu i wysokiej temperaturze.

Po tych statystykach widać, że ludzie dalej nie rozumieją szkodliwości wypalania traw i nieużytków, nie zdając sobie również sprawy z zagrożenia jakie niesie ten sposób "porządkowania" łąk i pól dla samych siebie, sąsiadów, domów, budynków gospodarczych. 

 

Drukuj

POŻAR BUDYNKU GOSPODARCZEGO - Zaława 22.03.2016

We wtorek ok. godz. 05.10 jednostka OSP Chlewiska została zaalarmowana o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Zaława. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia zastano palący się dach budynku, który stwarzał zagrożenie dla blisko znajdującego się budynku mieszkalnego oraz innych budynków gospodarczych. W wyniku podjętych działań ocalono te budynki natomiast palący się budynek gospodarczy uległ spaleniu. W działanich gaśniczych oprócz OSP Chlewiska uczestniczyli: GCBA, GBA - PSP Szydłowiec, OSP Broniów oraz teren zabezpieczała Policja.

zdjecia z tej akcji

Drukuj

Pożary suchych traw - 17 - 21. 03 2016

W okresie między 17.03. a 21.03 jednostaka nasza aż ośmiokrotnie wyjeżdżała do pożarów suchych traw i nieużytków. Wystarczyło kilka dni słonecznych i na terenie naszej gminy zaczęło się wypalanie tych nieużytków. Na całe szczęście podłoże jest jeszcze na tyle mokre, że są to przeważnie pożary małe, ale i takie stwarzają realne zagrożenie dla mienia. 18.03. paliły się suche trawy na obszarze ponad 2 ha blisko zabudowań tuż za Chlewiskami w kierunku Załawy ,  19.03. spłonęło ponad 1,5 ha nieużytków we wsi Stefanków. A to dopiero początek wiosny.

Drukuj

WYPADEK NA DW 727 - 11.03.2016

W piątek 11.03.2016 ok. godz. 15.50 na skrzyżowaniu DW 727 z drogą gminną w kierunku Stanisławowa doszło do zderzenie dwóch samochodów osobowych. W wyniku wypadku jeden z nich zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jedna osoba została poszkodowana i zabrana przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala. Działania straży pożarnej polegały na odłączeniu akumulatorów z rozbitych samochodów, zabezpieczeniu miejsca zdarzenie i uprzątnięciu pozostałości powypadkowych. W działaniach oprócz straży pożarnej - Srt Sz-c, OSP Chlewiska,  brali udział; pogotowie ratunkowe i policja.

Drukuj

PIERWSZY POŻAR NIEUŻYTKÓW W TYM ROKU - 09.02.2016

09.02.2016 ok. godziny 16 jednostka została zaalarmowana o pożarze nieużytków w okolicy Ostałowa. Na miejsce udał się zastęp z naszej jednostki. Na miejscu okazało się, że pożarem objęty jest teren nieużytków rolnych na granicy powiatu szydłowieckiego i przysuskiego. Do działań skierowane zostały również jednostki z sąsiedniego powiatu. Akcja trwała ok. 1 godz. i brało w niej udział 5 zastępów: 2 PSP i 3 OSP, spaleniu uległo ok. 6 ha nieużytków.
Tego samego dnia jednostka wyjeżdżała jeszcze do pożaru nieużytków w Leszczynach i Chlewiskach.

Drukuj

POŻAR MAGAZYNU "BIELLA" W SZYDŁOWCU - 12.06.2015

We piątek 12.06. przed godziną 20 doszło do pożaru magazynu w firmie "Biella" w Szydłowcu. Nasza jednostka sygnał o pożarze otrzymała o 20.01. Słup czarnego dymu unoszący się nad miastem widać już było w Pawłowie. Na miejscu okazało się, że palą się materiały, głównie papier,  tektura, tworzywa sztuczne służące do produkcji segregatorów i materiałów biurowych w magazynie o powierzchni ok 7000 m2. Pożarem objęty był teren magazynu o pow. ok. 2700 m2. Z miejsca zagrożonego ewakuowano 30 pracowników firmy. Ze względu na łatwopalność materiałów i duży obszar na miejsce zdarzenia zostały wezwane jednostki z Radomia, Przysuchy, Skarżyska, Pionek, Kielc.  W sumie działało ponad 30 zastępów straży. Pożar opanowano ok. północy a następnie przystąpiono do dogaszania, które trwało do 7 rano. Dopiero po opanowaniu pożaru i sprawdzeniu można było wprowadzić ciężki sprzęt, który wywoził na zewnątrz pozostałości spalonych materiałów. Na miejscu oprócz straży pożarnej działały: Policja, Pogotowie Gazowe i Energetyczne. 

 

 

zdjęcia w galerii

Drukuj

Wiosenne wypalanie traw.

Na nic zdają się komunikaty, ogłoszenia itp o zakazie wypalania łąk. Co roku okres wiosenny to wzmożona praca dla strażaków. Tak też było i tej wiosny. Wystarczyło kilka słonecznych i bezdeszczowych dni żeby dochodziło do kilku pożarów suchych traw i nieużytków dziennie. Jednym z większych pożarów był w miejscowości Skłoby, gdzie spaleniu uległo kilka hektarów suchych traw i nieużytków rolnych i leśnych. Dużym zagrożeniem było przeniesienie się ognia na kompleks leśny, ale strażcy poradzili sobie mimo nie sprzyjających warunków. 

 

Drukuj

Wypadek drogowy - 01.01.2015

W Nowy Rok 01.01.2015 około godz. 14 u zbiegu ulic Czachowskiego i Kościelnej w Chlewiskach doszło do wypadku drogowego z udziałem samochodu osobowego. Na miejsce udał się zastęp z OSP Chlewiska. Jeszcze przed przyjazdem jednostki osoby uczestniczące w wypadku opuściły pojazd. Na miejsce została wezwana pogotowie ratunkowe, ponieważ jednym z osób było kilkumiesięczne dziecko, które po zbadaniu przez lekarza wróciło do matki. Działania OSP polegały na odcięciu akumulatora, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i zmyciu pozostałości powypadkowych.

do gallerii

Drukuj

OD MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ DO OFICERA PSP - 04.05.2014

Centralne uroczystości Dnia Strażaka - Warszawa 04.05.2014

 

4 maja 2014 roku na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Był to szczególny dzień dla Piotra i Pawła Gałązki, którzy otrzymali pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana pożarnictwa. W uroczystości uczestniczyli koledzy strażacy, rodzina, a także delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Chlewiskach. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, a meldunek od dowódcy uroczystości odebrał Premier RP Pan Donald Tusk. Dla młodych strażaków było to duże przeżycie, bowiem ich starsi koledzy również zaczyli swoją strażacką przygodę w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, a dzisiaj otrzymali pierwszy stopień oficerski. Po uroczystości młodzież obejrzała wystawę nowoczesnego sprzętu pożarniczego, a na koniec zrobiła sobie wspólne zdjęcie z nowo promowanymi oficerami, jak również z Ministrem Spraw Wewnętrznych -  Bartłomiejem Sienkiewiczem, podsekretarzem stanu w MSW - Stanisławem Rakoczym, komendantem głównym PSP - gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i jego zastępcą - nadbryg. Markiem Kowalskim oraz rodzicami Piotra i Pawła. Nasi nowi oficerowie na co dzień pracują w komendzie powiatowej PSP w Skarżysku Kamiennej oraz czynnie udzielają się w naszej jednostce. W centralnych uroczystościach z okazji Dnia Strażaka wzięli udział najwyżsi dostojnicy związku OSP z Presem Głównym - dh Waldemarem Pawłakiem, PSP,  wojska, policji, straży granicznej, kompania honorowa wojska polskiego, SGSP, SA z Krakowa, Częstochowy i Poznania, związku OSP, policji, straży granicznej, orkiestra WP. 

 

 

zdjęcia z uroczystości w galerii

Drukuj

OD MŁODZIEŻOWEJ DRUŻYNY POŻARNICZEJ DO OFICERA PSP - 04.05.2014

Centralne uroczystości Dnia Strażaka - Warszawa 04.05.2014

 

4 maja 2014 roku na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Był to szczególny dzień dla Piotra i Pawła Gałązki, którzy otrzymali pierwszy stopień oficerski - młodszego kapitana pożarnictwa. W uroczystości uczestniczyli koledzy strażacy, rodzina, a także delegacja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Chlewiskach. Uroczystość przebiegała zgodnie z ceremoniałem pożarniczym, a meldunek od dowódcy uroczystości odebrał Premier RP Pan Donald Tusk. Dla młodych strażaków było to duże przeżycie, bowiem ich starsi koledzy również zaczyli swoją strażacką przygodę w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, a dzisiaj otrzymali pierwszy stopień oficerski. Po uroczystości młodzież obejrzała wystawę nowoczesnego sprzętu pożarniczego, a na koniec zrobiła sobie wspólne zdjęcie z nowo promowanymi oficerami, jak również z Ministrem Spraw Wewnętrznych -  Bartłomiejem Sienkiewiczem, podsekretarzem stanu w MSW - Stanisławem Rakoczym, komendantem głównym PSP - gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i jego zastępcą - nadbryg. Markiem Kowalskim oraz rodzicami Piotra i Pawła. Nasi nowi oficerowie na co dzień pracują w komendzie powiatowej PSP w Skarżysku Kamiennej oraz czynnie udzielają się w naszej jednostce. W centralnych uroczystościach z okazji Dnia Strażaka wzięli udział najwyżsi dostojnicy związku OSP z Presem Głównym - dh Waldemarem Pawłakiem, PSP,  wojska, policji, straży granicznej, kompania honorowa wojska polskiego, SGSP, SA z Krakowa, Częstochowy i Poznania, związku OSP, policji, straży granicznej, orkiestra WP. 

 

 

zdjęcia z uroczystości w galerii

Drukuj

Usuwanie powalonych drzew - 21.01.2014

We wtorek 21.01. ok. godz. 8.00 jednostka została zadysponowana do usunięcia powalonych drzew, które blokowały ul. Szkolną w kierunku Aleksadrowa. Do akcji udał się zastęp z OSP Chlewiska. Na miejscu okazało się, że wskutek padającego marznącego deszczu gałęzie nie wytrzymały obciążenia i złamały się upadając na jezdnię. Działania strażaków polegały na usunięciu, przy użyciu pilarki do drzewa, blokującej przeszkody. Po zakończeniu dyżurny przekazał informację, że w Aleksandrowie i Antoniowie również na drodze leżą drzewa, które trzeba usunąć. Zastęp udał się na miejsca wskazane przez dyżurnego i usunął drzewa z drogi.

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5971412518776115105&page=1

Drukuj

Wypadek - Pawłów 21.12.2013

Wypadek samochodu osobowego.

W sobotę 21.12.2013 roku po godzinie 23 w miejscowości Pawłów miał miejsce wypadek drogowy. Kierowca samochodu marki Citroen z nieustalonych przyczyn wjechał w budynek mieszkalny uszkadzając ścianę budynku. Siła uderzenia była tak duża, że spowodowała wyrwanie części ściany, raniąc jednocześnie śpiącą tam kobietę. Ranny został również kierujący pojazdem, którego z wraku pojazdu musieli wydostać strażacy przy użyciu narzędzi hydraulicznych. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z JRG Szydłowiec i jeden zastęp z OSP Chlewiska. Oprócz jednostek Straży Pożarnej w działaniach uczestniczyły: dwie karetki Pogotowia Ratunkowego oraz Policja. 

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5960267724127016177&page=1

Drukuj

WYPADEK - 14.12.2013

Wypadek samochodu osobowego.

W sobotę 14.12. około godziny 13.55 na ulicy Czachowskiego naprzeciwko remizy OSP wydarzył się wypadek drogowy. Kierowca czerwonego samochodu prawdopodobnie jechał za szybko i na łuku drogi nie zapanował nad pojazdem wskutek czego zachaczył o krawężnik chodnika, koziołkując uderzył w ogrodzenie stawu św.Jana zatrzymując się na drzewie. Kierowca prawdopodobnie sam wydostał się z pojazdu i oddalił się z miejsca zdarzenia. Prawie natychmiast na miejscu pojawiła się jednostka OSP Chlewiska. Na miejscu zdarzenia nie było nikogo z pojazdu uczestniczącego w zdarzeniu. Strażacy zabezpieczyli miejsce odcinając akumulator, gdyż czuć było paliwo oraz odzielając taśmami miejsce działań od zbierających się tłumnie ludzi. 
W działaniach uczestniczyli: OSP Chlewiska, JRG Szydłowiec, Pogotowie Ratunkowe, Policja. 

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5957653219774748433&page=1

Drukuj

Pożar budynek mieszkalny - Chlewiska 28.11.2013

Pożar budynku mieszkalnego.

W czwartek 28.11. ok. godz. 4.30 jednostka została zaalarmowana o pożarze budynku mieszkalnego w Chlewiskach na ulicy Fabrycznej. Pod wskazany adres udały się dwa zastępy z miejscowej OSP. Na miejscu okazało się, że pali się dach na budynku mieszkalnym, w którym mieszka starsze małżeństwo. Obydwoje zostali ewakuowani przed przyjazdem straży. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległ dach na budynku. W akcji gaśniczej, która trwała ponad cztery godziny oprócz OSP Chlewiska uczestniczyli: dwa zastępy z JRG Szydłowiec, OSP Broniów i Skłoby. 

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5951265787288693889&page=1

Drukuj

Kolizja samochodu ciężarowego - Budki I 21.11.2013

Kolizja samochodu ciężarowego z parkanem.

21 listopada jednostka została wezwana do kolizji drogowej w Budkach I. Na miejsce udał się GBA Mercedes Benz Atego z OSP Chlewiska. Samochód ciężarowy z naczepą z niewiadomych przyczyn na dość ostrym zakręcie wjechał w ogrodzenie posesji. W wyniku kolizji uszkodzony został przód samochodu ciężarowego oraz kilka przęseł ogrodzenia. Działania jednostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetlenia terenu działań. Na miejscu był również SRt z JRG Szydłowiec.

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5949055483753151041&page=1

Drukuj

Pożar budynku mieszkalnego - Chlewiska 16.11.2013

Pożar budynku.

W sobotę 16.11. ok. godz. 9.42 jednostka OSP Chlewiska została zaalarmowana o pożarze budynku w miejscowości Chlewiska. Natychmiast na miejsce zdarzenia udały się dwa zastępy z miejscowej jednostki. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się dach na nowym budynku mieszkalnym. Dowódca wydał polecenie o podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palący się dach, po czym poprzez PSK wezwał posiłki. Zadysponował również podniśnik SDH-25 z JRG, żeby skuteczniej z góry walczyć z ogniem. Po blisko 3,5 godziny pożar został ugaszony. Na miejscu oprócz jednostek z OSP Chlewiska byli: GBA Sz-c, SDH-25 Sz-c, OSP Broniów, Pawłów oraz Pogotowie Ratunkowe i Policja. Spaleniu uległ prawie cały dach budynku, częściowemu zniszczeniu uleglo poddasze.

Zdjęcia: http://chlewiska.osp.org.pl/galerie.html?view=album&album=5948650093432917073&page=1

To nie koniec zmagań strażaków z Chlewisk. Ok. godziny 4.00 już następnego dnia jednostka została wezwana do pożaru budynku w Broniowie. Tutaj właściciele budynku mieszkalnego mieli więcej szczęścia niż w Chlewiskach. Właścieciel mimo wczesnej pory zauważył zadymienie dochodzące z ganku, który bezpośrednio przylegał do budynku mieszkalnego. Na skutek prawdopodobnie zwarcia instalacji zaczęła się tlić okładzina sufitowa. Działania polegały na zerwaniu okładziny i zabezpieczeniu miejsca. 

Drukuj

Pożar budynków gospodarczych - Szydłówek 23.08.2013

altPożar budynków gospodarczych.

Miejsce: Szydłówek
Zastęp: 6, Sop
OSP: GBA Chlewiska, GBA Szydłowiec, GBA Majdów, GBA Jastrząb, GBA Wola Korzeniowa
PSP: GBA, GCBA, Sop
Inne: 
Policja
Czas trwania akcji: 13.40 - 17.50 (4h 10 min.)
Akcją dowodził: 
st. kpt. Madej Arkadiusz

Ok. godziny 13.30 dyżurny PSK zaalarmował naszą jednostkę o pożarze kompleksu budynków gospodarczych w miejscowości Szydłówek. Na miejscu okazało się, że pali się garaż, obora, warsztat oraz stodoła. Z obory ratownicy ewakuowali cztery prosiaki. Całkowitemu spaleniu uległa obora i warsztat. W stodole znajdowało się siano i zboże z tegorocznych zbiorów, które w większości uległy spaleniu.  

Drukuj

Pożar budynku - 20.08.2013

altPożar budynku mieszkalnego - Stanisławów 20.08.2013

Miejsce: Stanisławów
Zastęp: 4, Sop
OSP: GBA Chlewiska, GBA Broniów
PSP: GBA, GCBA, Sop
Inne: Pogotowie Ratunkowe, Policja
Czas trwania akcji: 11.05-13.55 (2h 50min.)
Akcją dowodził: asp. Wanowski Mariusz, mł.bryg. Wanat Cezary

Ok. godziny 11 dyżurny PSK PSP w Szydłowcu zaalarmował jednostkę o pożarze bydynku mieszkalnego w miejscowości Stanisławów. Na miejsce udał się zastęp z naszej jednostki. Podczas jazdy napłynęła informacja od strażaków z PSP, którzy dojechali już na miejsce, że pali się budynek mieszkalny prawdopodobnie niezamieszkały. Okazało się jednak, że ten budynek był zamieszkały, a osoba w nim mieszająca opuściła go przed przyjazdem straży. Po pewnym czasie okazało się, że ta osoba jest poparzona i zraniona oraz wymaga pomocy. Na miejsce zdarzenia została wezwana karetka pogotowia. W tym czasie ratownicy z PSP i z naszej jednostki udzielili niezbędnej pomocy medycznej, a po przybyciu karetki przekazali poszkodowanego ekipie z ambulansu. Budynek uległ znacznemu zniszczeniu i nie nadaje się do dalszego zamieszkania.

 

Drukuj

Pożar pyłu węglowego - 16.08.2013

altPożar pyłu węglowego.

Miejsce: Nadolna
Zastęp: 3
OSP: GBA (M) - Chlewiska
PSP: GBA, GCBA
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: mł.bryg. Banasik Andrzej

W piątek ok. godziny 17.10 jednostka została zalarmowana o pożarze garbarni w Nadolnej. Na miejsce udały się dwa zastępy PSP z Szydłowca i  jeden zastęp OSP z Chlewisk. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że zapaleniu uległ pył węglowy w silosie na terenie garbarni. Działania straży polegały na ugaszeniu powstałego niedużego pożaru oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

 

 

Drukuj

POŻAR W MANOR HOUSE -25.12.2012

manor hausePożar w części hotelowej kompleksu hotelowo-konferencyjnego Manor House.

25.12.2012 roku około godziny 10.10 na PSK PSP w Szydłowcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze w części hotelowej zabytkowego pałacu Manor House w Chlewiskach. Po dojechaniu pierwszej jednostki na miejsce zdarzenia - GBA z OSP Chlewiska - dowódca stwierdził, że pożarem jest objęte poddasze, jedno z dwóch części budynku przeznaczonego na hotel. Informację przekazał natychmiast na PSK, gdzie oficer dyżurny już zadysponował jednostki z JRG oraz OSP z terenu gminy Chlewiska. Mimo ściągnięcia na miejsce sporych sił i środków pożar rozprzestrzeniał się i wkrótce całe poddasze zostało objęte ogniem. Przybyły na miejsce dowódca JRG, potem z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu zadecydowali o skierowaniu kilku prądów w natarciu bezpośrednio na palące się poddasze oraz obronie drugiej części budynku, która nie była jeszcze objęta pożarem a istniało duże zagrożenie przeniesienia się ognia. Dzięki staraniom i ogromnemu wysiłkowi wielu strażaków udało się uratować drugą część budynku. W pierwszej spaleniu uległo poddasze, w którym znajdowało się kilka pokoi dla gości, niższe kondygnacje zostały zalane środkami gaśniczymi, jednak nie zostały zniszczone ogniem. Na miejscu zdarzenie był również Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu oraz oficer operacyjny mazowsza KW PSP w Warszawie. W działaniach wzięło udział 13 zastępów  w tym: dwa podnośniki hydrauliczne ( jeden z PSP Szydłowiec, drugi z PSP Przysucha ), dwa GCBA wyposażone w urządzenia gaśnicze typu "Cobra" z JRG nr1 z Radomia i z JRG z  Pionek, samochód specjalny z agregatem do napełniania butli powietrzem z JRG nr1 z Radomia, GCBA z JRG Szydłowiec, dwa GBA z OSP Chlewiska, GBA z OSP Pawłów, Budki, Broniów, CN 18 z JRG Szydłowiec, Sop z KW PSP z Warszawy, Sop z KP PSP z Szydłowca. Podczas działań zużyto kilkadziesiąt butli z powietrzem, dzięki specjalnemu samochodowi z agregatem do napełniania tych butli możliwa była ciągłość pracy strażaków, którzy używali aparatów powietrznych. W czasie zaistniałego pożaru w budynku zakwaterowanych było sześciu gości. Zostali oni ewakuowani, nikomu z gości nic się nie stało. W czasie trwania akcji lekkiemu podtruciu uległo trzech strażaków, którym na miejscu pomocy udzieliło pogotowie ratunkowe.  Cała akcja gaśnicza trwała do godziny 20.30 przy czym Komendant Powiatowy zadecydował o pozostawieniu do nadzorowania miejsca zdarzenia czterech jednostek.

Drukuj

Eliminacje Powiatowe Zawodów Sportowo - Pożarniczych - Pawłów 22.09.2012

zawody powiatowe22.09.2012 roku na boisku gminnym w Pawłowie odbyły się eliminacje powiatowe zawodów sportowo - pożarniczych. W dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza wystartowało w sumie 19 drużyn, w tym: 11 drużyn męskich, 2 drużyny kobiece, 4 drużyny MDP chłopięce i 2 drużyny MDP dziewczęce. Rywalizację rozpoczęła sztafetą drużyna kobiet, następnie seniorzy i młodzieżówki. Po sztafecie rozpoczęła się walka drużyn w ćwiczeniu bojowym czyli to na co wszyscy czekają, gdzie trzeba być dokładnym, sprawnym i szybkim. Nie mniej widowiskowe jest ćwiczenie bojowe przeprowadzane przez drużyny z MDP, gdzie te drużyny wykonują to zadanie zgodnie z międzynarodowym regulaminem CTiF. W tym ćwiczeniu dużą rolę odgrywa pogoda, gdyż przy dużym wietrze młodzi strażacy mają problemy z napełnieniem przy pomocy hydronetek nalewaków. W trakcie zawodów panowała miła atmosfera, dość liczna grupa kibiców dopingowała swoich zawodników. 

Nasza jednostka reprezentowana była przez 4 drużyny: seniorów, KDP, MDP chłopięcą i dziewczęcą. W klasyfikacji generalnej nasze drużyny sklasyfikowały się następująco: seniorzy - 3 miejsce, KDP - 2, MDP chłopcy - 4, MDP dziewczęta - 2. Po zakończeniu zawodów na uroczystej zbiórce zostały wręczone nagrody i puchary dla pierwszych trzech miejsc i pamiątkowe dyplomy dla wszystkich drużyn startujących w zawodach. Miłym akcentem organizatorów było wręczenie dyplomu i nagrody dla najmłodszych zawodników,   reprezentantów naszej MDP, a byli to: Kornelia Zdziech i Kacper Mamla. 
Na uroczyste wręczenie pucharów i nagród przybyli m.in.: Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu,  V-ce Prezes ZOW ZOSP RP woj. mazowieckiego, Prezes ZOP ZOSP RP w Szydłowcu, Starosta Szydłowiecki, Wójt Gminy Chlewiska.

Drukuj

Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze

Gminne Zawody Sportowo - Pożarnicze.


zawody gminneW sobotę 08.09.2012 roku na boisku w Pawłowie odbędą się eliminacje gminne zawodów sportowo - pożarniczych jednostek OSP z terenu gminy Chlewiska. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na godzinę 10.00. W piątek, dzień przed zawodami, na boisku zastanie rozstawiony tor i już po południu zawodnicy z jednostek będą mogli przeprowadzać "próby generalne" przed planowanymi na następny dzień zawodami. 
Naszą jednostkę będą reprezentowały drużyny: męska drużyna OSP, kobieca drużyna OSP oraz chłopięca i dziewczęca drużyna MDP. 

Drukuj

Wyciek płynnego szkła - Wola Korzeniowa 06.08.2012

Wyciek płynnego szkła z pieca hutniczego.


Do zdarzenia doszło w poniedziałek 06.08. w Woli Korzeniowej koło Szydłowca. W wyniku rozszczelnienia jednego z bloków wielkiego pieca doszło do wycieku płynnego szkła. Na miejsce udały się zastępy PSP z Szydłowca i OSP z terenu gminy Szydłowiec. Zadaniem strażaków było schłodzenie rozlanej surówki oraz studzenie elementów pieca, którego stalowa konstrukcja mogła pod wpływem temperatury się odkształcić. 
Nasza jednostka została zadysponowana ok. godz. 17 na podmianę zastępów, którzy pracowali już kilka godzin. Działania polegały głównie na schładzaniu elementów pieca. Podczas zdarzenia i w trakcie jego działań nikt nie ucierpiał. 

 huta szkla2 huta szkla2

Drukuj

Eliminacje Wojewódzkie Zawodów Sportowo-Pożarniczych MDP wg regulaminu CTiF - Białobrzegi 02.06.2012

zawody ospW sobotę 02.06.2012 roku w Białobrzegach odbyły się eliminacje wojewódzkie zawodów sportowo-pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych województwa mazowieckiego wg regulaminu CTiF. Naszą jednostkę OSP, ale również gminę i powiat reprezentowała dziewczęca i chłopięca MDP. Po kilku tygodniach przygotowań nadszedł dzień rozgrywek. Na zawody wojewódzkie zgłosiło się 18 drużyn chłopięcych i 17 dziewczęcych. Warunki, w których przyszło rozgrywać konkurecje, a były to: ćwiczenie bojowe i bieg sztafetowy z przeszkodami, były bardzo trudne i nie równe dla wszystkich drużyn z powodu bardzo silnego wiatru. W związku z tak silnym wiatrem sędzia główny zawodów w porozumieniu z kierownikami drużyn podjął decyzję, iż zawodnicy będą nalewać 3 l wody do nalewaków, a nie 5 l jak mówi regulamin. Pierwsze wystartowały dziewczęta w ćwiczeniu bojowym, później chłopcy a następnie w takiej samej kolejności bieg sztafetowy z przeszkodami. Mimo, że nasze drużyny nie znalazły się w pierwszej trójce, to z zawodów wracały zmęczone, ale bardzo zadowolone. Miłym akcentem organizatorów było przyznanie nagrody specjalnej dla najmłodszego zawodnika. Tym zawodnikiem była uczestniczka z naszej dziewczęcej MDP Kornelia Zdziech, która niedawno skończyła 10 lat.
Zawody otworzył Prezes ZOW ZOSP RP woj. mazowickiego dh Antoni Tarczyński. Obecni również byli m.in.: z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie st.bryg. Andrzej Ratyński, V-ce Prezes ZOW ZOSP RP dh Zbigniew Gołąbek, Dyrektor Biura Terenowego w Radomiu dh Tomasz Siczek, Prezes ZOP ZOSP RP w Białobrzegach, Komendant Powiatowy PSP w Białobrzegach oraz Prezesi, Komendanci, Wójtowie, Starostowie.
Każda drużyna otrzymała dyplom, a zwycięskie drużyny nagrody rzeczowe.
Teraz przed naszymi drużynami chwila odpoczynku, ale już niedługo zaczną się przygotowania do zawodów gminnych i powiatowych, które są zaplanowane na pierwszą połowę września. 

Drukuj

NIEZNANA SUBSTANCJA W URZĘDZIE GMINY - 24.05.2012

substancjaPrzed godziną 11 w czwartek 24.05. do oficera dyżurnego PSP w Szydłowcu dociera informacja, że w Urzędzie Gminy w Chlewiskach czuć bardzo nieprzyjemny, drażniący zapach, tak jakby ktoś rozpylił gaz. Dużurny natychmiast wysyła na miejsce dwa zastępy PSP ( Srt, GCBA) oraz Sop z dowódcą JRG st.kpt. Arkadiuszem Madejem. W tym samym czasie trwa ewakuacja pracowników urzędu i petentów. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, strażacy ubrani w aparaty powietrzne sprawdzają budynek czy ktoś nie został w którymś z pokoi oraz próbują ustalić żródło "skażenia". Wszyscy pracownicy tymczasowo rozlokowywują się przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Na miejsce zostaje wezwane pogotowie ratunkowe, gdyż troje pracowników uskarża się na bóle i zwroty głowy oraz nudności. Troje pracowników decyzją lekarza zostaje hospitalowanych. Na miejsce przybywa Komendant Powiatowy PSP w Szydłowcu mł.bryg. Krzysztof Banaszek wraz z zastępcą, który decyduje o wezwaniu samochodu rozpoznania chemicznego z Radomia, bowiem podczas przeszukania budynku została znaleziona rozbita fiolka po nieznanym środku chemicznym. Zapada również decyzja o przyjeździe mobilnego laboratorium chemicznego z KW PSP z Warszawy, które na miejscu zbada znalezioną fiolkę i miejsce gdzie ją znaleziono. Teren zostaje również zabezpieczony przez funkcjonariuszy Policji, którzy na miejscu wykonują swoje czynności w celu ustalenia winnych. Urząd w tym dniu został zamknięty.

Podczas akcji, która trwała prawie siedem godzin uczestniczyło: Srt, GCBA, Sop - PSP w Szydłowcu, samochód rozpoznania chemicznego PSP w Radomiu, mobilne laboratorium chemiczne oraz Srtch i Sop z KW PSP z Warszawy, Policja, Pogotowie Ratunkowe, Sanepid. Trzy osoby trafiły do szpitala z objawami zatrucia. Później okazało się, że środek chemiczny nie zagrażał życiu ludzkiemu, ale spowodował, że trzeba było zamknąć urząd ewakuując pracowników. 
 

Drukuj

Uroczyste wręczenie odznaczeń członkom Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej - 12.05.2012

wreczanieWręczenie odznaczeń dla MDP, strażacka majówka.


Sobota 12 maja był szczególnym dniem dla członków MDP w Chlewiskach. W tym dniu na uroczystym apelu zostały wręczone złote, srebrne i brązowe odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Na uroczystość licznie przybyli rodzice i opiekunowie oraz mieszkańcy Chlewisk. O godzinie 17.00 opiekun MDP dh Sławomir Krupa rozpoczął apel witając przybyłych gości: Prezesa ZOG ZOSPRP w Chlewiskach dh Arkadiusza Madeja, Prezesa Zarządu OSP w Chlewiskach dh Roberta Gałązkę, Zarząd OSP w Chlewiskach, rodziców, opiekunów, mieszkańców i całą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą OSP w Chlewiskach. Po krótkim przedstawieniu programu uroczystości przystąpiono do wręczenia odznak MDP. Złotą odznaką MDP odznaczonych zostało 13 członków MDP, srebrną 14 a brązową 20. Wręczenia odznak dokonali Prezes ZOG dh Arkadiusz Madej i Prezes OSP w Chlewiskach dh Robert Gałązka. Po tych miłych chwilach głos zabrał Prezes ZOG, który pogratulował wszystkim odznaczonym, podziękował za pracę jaką wkładają w jednostkę i życzył sukcesów na zawodach wojewówdzkich MDP, gdzie zawalifikowały się obie drużyny z MDP OSP Chlewiska. Prezes OSP w Chlewiskach również pogratulował odznaczonym, " bardzo mnie cieszy, że jest tak dużo dzieci i młodzieży w straży, wtedy ta straż się nie starzeje" mówił m.in. Prezes, podziękował również rodzicom, że zaufali straży i pozwalają dzieciom uczestniczyć w zajęciach i ćwiczeniach, które są dla nich prowadzone. Na koniec zaprosił wszystkich: gości, rodziców i MDP na poczęstunek, który został przygotowany przez Zarząd OSP w Chlewiskach,. czyli na wsóplne grillowanie

Drukuj

Pożar las - 01.05.2012

Pożar las.

Miejsce: Budki
Zastęp: 7 +1(Sop)
Samochód OSP: GBA (Chlewiska-S), GBA (Pawłów), GBA (Broniów), GBA (Budki), GBA (Skłoby), GCBA (Ostałówek)
Samochód PSP: GBA, Sop 
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: kpt. Paweł Górski, st.kpt. Cezary Wanat

Zgłoszenie o pożarze lasu między miejscowościami Aleksandrów a Budkami wpłynęło w godzinach popołudniowych. W tym czasie nasza jednostka gasiła pożar nieużytków w Koszorowie. Dość szybko się z nim uporała i po zatankowaniu wody do zbiornika ruszyła do pożaru lasu. Dowódca, który na miejscu kierował działaniami poinformował PSK o rozprzestrzenianiu się ognia, trudnym dojazdem, później się okazało, że wręcz niemożliwym, dlatego działania skupione były na gaszeniu za pomocą tłumnic. Na miejsce zadysponowane zostały samoloty, które dokonały dwóch zrzutów wody. Mimo wysiłku wielu ludzi pożar załapał część pobliskiego młodnika. Po zakończonej akcji dowódca na miejscu pozostawił dwie jednostki ze Skłób i Pawłowa w celu nadzorowania pogorzeliska, żeby nie doszło do ponownego rozpalenia się.  


 

Drukuj

Pożar nieużytki Cukrówka - 14.04.2012

Pożar nieużytków.

Miejsce: Cukrówka
Zastęp: 7
Samochód OSP: GBA (Chlewiska-S), GBA (Broniów), GBA (Pawłów), GBA (Budki), GBA (Skłoby), GCBA (Ostałówek)
Samochód PSP: GBA
Czas trwania akcji: 17.10 - 18.20 (1 h 10 min)
Akcją dowodził: kpt. Andrzej Banasik

W miejscowości Cukrówka paliły się nieużytki rolne na obszarze ok. 3 ha. Akcja była utrudniona z powodu dość silnego wiatru i dużego zadymienia, jednak przybyłe na miejsce zdarzenia jednostki szybko uporały się z zagrożeniem.

Drukuj

Pożar stodoły - 11.04.2012

Pożar stodoły.

Miejsce: Rybianka gm. Szydłowiec
Zastęp: 3
Samochód OSP: GBA ( Chlewiska - M), GBA (Pawłów).
Samochód PSP: GCBA
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: asp. Leszek Wypiórkiewicz

W miejscowości Rybianka k/Szydlowca paliła się stodoła. Działania naszego zastępu polegały na dogaszeniu budynku oraz uprzątnięcia terenu. Stodoła spaliła się doszczętnie.

Drukuj

Pożar nieużytki - 27.03.2012

Pożar nieużytki.

Miejsce: Huta
Zastęp: 12
Samochód OSP: GBA (Chlewiska), GBA (Pawłów), GBA ( Broniów), GCBA (Ostałówek), GBA (Majdów - scott), GBA (Jastrząb), GBA (Dobrut), GBA (Wola Korzeniowa), GBA (Szydłowiec)
Samochód PSP: GBA, GCBA, CN, Sop (z-ca kom), Sop (d-ca JRG).
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: st.kpt. Arkadiusz Madej

Jednostka o pożarze została zaalarmowana przed godziną 16. Już w czasie jazdy widać było ogromne zadymienie zaścielające całą jezdnię. Zgłoszone były trzy ogniska pożaru, jednak przy tak silnym wietrze pożar błyskawicznie się rozprzestrzeniał i zmierzał w kierunku budynków mieszkalnych. Po dojechaniu na miejsce okazało się, że zagrożenie jest ogromne, dlatego d-ca zastępu z OSP Chlewiska natychmiast zgłosił o istniejącym zagrożeniu i wezwał wsparcie. Ściągnięto znaczne siły z terenu gminy i powiatu, ale pożar dalej się rozprzestrzeniał. Mniej więcej po godzinie udało się zapanować nad żywiołem, mimo to od palących się nieużytkow zapaliły się niezamieszkałe dwa budynki mieszkalne. Spaliło się kilka hektarow nieużytków.

Drukuj

Pożary nieużytków, poszycia - 17.03.2012

Pożary nieużytków rolnych, leśnych, poszycia leśnego.

Sobota była bardzo pracowitym dniem. Pierwszy zastęp wyjechał ok. południa do pożaru nieużytków w Książku koło Szydłowca. Drugi zastęp został zadysponowany ok. 12.45 do pożaru poszycia leśnego tuż za Chlewiskami w kierunku Stefankowa. Tutaj wydarzyła się tragedia. Wcześniej zadysponowana została jednostka z OSP Pawłów do pożaru nieużytków, gdzie poparzeniu uległ strażak z tej jednostki. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia ratunkowego, a później śmigłowiec z lotniczego pogotowia ratunkowego, który odtransportował poszkodowanego strażaka do kliniki w Siemianowicach Śląskich. Na drugi dzień przyszła tragiczna informacja, że w wyniku poparzeń druh zmarł. W trakcie działań dyżurny przekazał informacje o rozprzestrzeniającym się pożarze w Chlewiskach na ul. Wiatracznej, gdzie w bezpośrednim zagrożeniu stały dwie stodoły. Natychmiast udał się tam zastęp OSP Chlewiska działający w lesie pod Stefankowem. Na miejscu okazało się, że pożar jest zbyt rozłegły i jedna jednostka nie da rady go powstrzymać. Zostały skierowane dodatkowe siły. Działania na terenie gminy Chlewiska trwały do późnych godzin wieczornych. Na miejsce działań przybyła specjalna grupa z Komendy Wojewódzkiej PSP z Warszawy. W sumie spaliło się kilkadziesiąt hektarów suchych traw, nieużytków rolnych i leśnych. Na terenie działały wszystkie jednostki z gminy Chlewiska, ale również PSP z Szydłowca, OSP z gminy Jastrząb, Orońsko, Szydłowiec. 

Drukuj

Tragiczne wypalanie łąk - 17.03.2012

Ratował mienie, sam zginął.

17 marzec zapisał się tragicznie w historii pożarnictwa w naszej gminie. Jest sobota, ciepły, słoneczny poranek. Około południa jednostki zostały poderwane do pożarów traw i nieużytków. Tuż za Chlewiskami paliły się nieużytki na dość sporym terenie. Oficer dużurny zadysponował swoje GCBA, oraz OSP z Pawłowa. Na miejscu okazało się, że są zagrożone budynki. Strażacy robili co mogli, aby je uratować. Druhowie z OSP Pawłów przystąpili do akcji gaśniczej. W pewnym momencie trzech znalazło się w potrzasku. Zaczęli  wycofywać się z zagrożonego terenu. Jeden z nich druh z OSP Pawłów nie zdążył, został. Koledzy wydostali go, zaczęli udzielać pomocy, wezwali na miejsce pogotowie ratunkowe. Karetka zjawiła się bardzo szybko, lekarz zdecydował o wezwaniu helikoptera z lotniczego pogotowia ratunkowego. Śmigłowiec przetransportował poszkodowanego strażaka do specjalistycznej kliniki w Siemianowicach Śląskich. Nad ranem w niedzielę w wyniku poparzeń ciała i dróg oddechowych strażak zmarł. 
Bezmyślność ludzka nie zna granic. Tyle co się mówi i pisze o zakazie wypalaniu nieużytków. Czy musi być poniesiona ofiara, żeby ruszyć sumienia?
Strażak miał dopiero 25 lat. Środowisko strażackie poniosło ogromną stratę. Łączymy się w bólu i współczujemy rodzinie.

W tym dniu na terenie gminy Chlewiska wybuchło kilkadziesiąt pożarów łąk i nieużytków. Zadysponowane były wszystkie jednostki z terenu gminy Chlewiska, ala również z gmin: Jastrząb, Orońsko, Szydłowiec. 

Drukuj

Pożar poszycia leśnego - 10.03.2012

pozar_10.03.2012Pożar poszycia leśnego.

Miejsce: Wola Zagrodnia
Zastęp: 2
Samochód OSP: GBA (M), GBA (S)
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: dh Robert Gałązka

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia, dowódca podjął decyzję o wezwaniu posiłków, ponieważ pożar rozprzestrzeniał się w kierunku zabudowań mieszkalnych. Do pomocy przybył drugi zastęp z OSP Chlewiska.

Drukuj

Pożar nieużytki - 13.03.2012

Pożar nieużytki.

Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 1
Samochód OSP: GBA (M)
Czas trwania akcji: 23.43 - 00.03 (20 min)
Akcją dowodził: dh Paweł Gałązka

Paliły się suche trawy na obszarze 0,20 ha blisko zabudowań. Jednostka szybko uporała się z pożarem. 

Drukuj

Pożar nieużytki - 08.03.2012

Pożar nieużytki.

Miejsce: Wola Zagrodnia
Zastęp: 3
Samochód OSP: GBA (Chlewiska-S), GBA (Pawłów)
Samochód PSP: GBA
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: st.kpt. Arkadiusz Madej

W miejscowości Wola Zagrodnia od płonących nieużytków zapaliła się hodowla drzewek ozdobnych. Spaliło się ok. 0,30 ha hodowli oraz ok. 7 ha nieużytków.

Drukuj

Pożar nieużytki - 07.03.2012

pozar_07.03.2012Pożar nieużytki.

Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 4
Samochód OSP: GBA (Chlewiska-S), GBA (Pawłów), GBA (Skłoby)
Samochód PSP: Sop
Czas trwania akcji: 12.04 - 14.28 ( 2 h 24 min)
Akcją dowodził: st.kpt. Cezary Wanat

Jednostka została zaalarmowana o pożarze nieużytków w Chlewiskach. Na miejscu okazało się, że palą się suche trawy na nieużytkach na dość dużym obszarze. Dowódca jednostki z Chlewisk dh Paweł Gałązka podjął decyzję o wezwaniu wsparcia, gdyż sami nie będą w stanie sobie poradzić. Dyżurny z PSK skierował do miejsca działań jeszcze dwa zastępy i od siebie Sop. Sytuacja momentami stawała się niebezpieczna, ponieważ ogień zbliżał się do zabudowań. W sumie spaleniu uległo ok. 5 ha nieużytków, zużyto 15 m3 wody, ale większość działań wykonywana była za pomocą tłumnic. 

Drukuj

Pożar nieużytki - 06.03.2012

Pożar nieużytki.

pozar_6.03.2012Miejsce: Budki II
Zastęp: 3
Samochód OSP: Chlewiska GBA (S), Budki GBA.
Samochód PSP: GBA
Czas trwania akcji: 11.07 - 12.37 ( 1 h 30 min )
Akcją dowodził: st.kpt. Andrzej Banasik

Trzy zastępy straży brały udział w gaszeniu pożaru nieużytków w Budkach II. W sumie spaleniu uległo ok. 2 ha nieużytków rolnych. 

Drukuj

Pompownie wody 24.02.2012

Pompowanie wody z piwnicy.

Miejsce: Pawłów
Zastęp: 1
Samochód OSP: GBA (Chlewiska M)
Czas trwania akcji: 21.07-22.36 (1 h 29 min)
Akcją dowodził: dh Gonerka Michał

Zastęp został zadysponowany do wypompowania wody z piwnicy. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że w wyniku pęknięcia zaworu na rurze wodociągowej zalana została piwnica domu mieszkalnego. Najpierw trzeba było zamknąć dopływ wody, a następnie przy pomocy pompy szlamowej i pływającej wypompowana została woda z piwnicy.  

Drukuj

POŻAR BUDYNKU 08.02.2012

Pożar budynku mieszkalnego.

Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 2
Samochód OSP: GBA -(M)
Samochód PSP: GCBA
Inne służby: Pogotowie Ratunkowe
Czas trwania akcji: 22.40 - 00.12 (92 min)
Akcją dowodził: st.kpt. Andrzej Banasik 

Dyżurny z PSK zaalarmował jednostkę o pożarze budynku mieszkalnego w Chlewiskach. Na miejsce natychmiast udał się zastęp i po dojechaniu na miejsce dowódca zrobił rozpoznanie. Chwilę po tym na miejsce zdarzenia dojechała jednostka z PSP. Po wspólnym dokładnym sprawdzeniu okazało się, że źródło ognia znajduje się przy filarze kominowym w kuchni budynku pomiędzy ścianami. Dowódca zadecydował o  oddymieniu pomieszczenia za pomocą agregatu oddymiającego, a następnie częściowej rozbiórce w cele dokładnej lokalizacji i ugaszenia pożaru. Lekkiemu zatruciu ulegl właściciel posesji i jego córka. Na miejsce została wezwana karetka pogotowia. Do przyjazdu karetki dwóch strażaków podało tlen mężczyźnie i zadbało o ich bezpieczeństwo, następnie przekazali poszkodowanych ekipie pogotowia ratunkowego.

Drukuj

POŻAR SADZY 30.01.2012

Pożar sadzy w budynku mieszkalnym.

Miejsce: Pawłów
Zastęp: 4
Samochód OSP: GBA  (Chlewiska -M), GBA  (Pawłów)
Samochód PSP: GBA , Sop  
Inne służby:
Czas trwania akcji: 10.30-10.36 (6 min)
Akcją dowodził: st.kpt. Arkadiusz Madej

Jednostka OSP Chlewiska została zawrócona w trakcie jazdy do miejsca akcji ( na miejscu były wystarczające siły i środki ). 

Drukuj

POŻAR BUDYNKU 12.01.2012

pozar_budynkuPożar budynku mieszkalnego.
Miejsce: Budki II
Zastęp: 4
Samochód OSP: GBA Mercedes Atego 1329 (Chlewiska), GBA Star 266 (Chlewiska), GBA Star 266 (Budki).
Samochód PSP: GCBA Man
Inne służby: Policja
Czas trwania akcji: 15.50 - 19.34 ( 3 h 44 min)
Akcją dowodził: mł.kpt. Krzysztof Pietras 

W miejscowości Budki II palił się drewniany budynek mieszkalny. Na miejscu okazało się, że jest niezamieszkały, jednak po opanowaniu pożaru dowódca zadecydował o sprawdzeniu pomieszczeń czy rzeczywiście nikogo w nich w czasie pożaru nie było. Pomieszczenia były puste. Po dogaszeniu strażacy przystąpili do rozbiórki i zabezpieczenia pozostałości po budynku.

Drukuj

Pożar budynku 10.12.2011

pozar_budynku_10.12Pożar budynku mieszkalnego.
Miejsce:  Stefanków
Zastęp: 4
Samochód OSP: GBA Mercedes Atego 1329 (Chlewiska),  GBA Star 266 (Skłoby)
Samochód PSP: GBA Star, GCBA Jelcz
Inne służby: Policja
Czas trwania akcji: 05.11 - 08.21 (3 h 10 min)
Akcją dowodził: st.kpt. Banasik Andrzej 

We wczesnych godzinach porannych jednostka została zaalarmowana o pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Stefanków. Na miejscu działały już jednostki z JRG Szydłowiec oraz OSP Skłoby. Podczas gaszenia jeden z mieszkańców wsi poinformował dowódcę, że w budynku mogła przebywać osoba. Natychmiast wszczęto akcję przeszukania pomieszczeń budynku. Mimo trudnych warunków nikogo nie znaleziono, ponownie przeszukano pomieszczenia po dogaszeniu, również nikogo nie znaleziono. Nasze działania polegały na przepompowaniu wody do samochodów, z których podawano prądy wody na palący się budynek jak również przeszukiwanie pomieszczeń mieszkalnych, piwnicy. 

Drukuj

Pożar nieużytków 02.12.2011

Pożar nieużytków.
Miejsce: Cukrówka
Zastęp: 5
Samochody OSP: GBA Mercedes Atego  (Chlewiska), GBA Star 266 (Budki),                                                                 GBA Star 266 (Broniów),  GCBA Jelcz (Ostałówek)
Samochód JRG: GBA Star
Samochód Operacyjny JRG PSP
Czas trwania akcji: 14.19 - 16.31 (2 h 12 min)
Akcją dowodził: st.kpt. Arkadiusz Madej

Drukuj

Pożar samochodu 02.12.2011

pozar_samochodu_02.12Pożar samochodu osobowego.
Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 2
Samochód OSP: GBA Star 266
Samochód JRG: GCBA Jelcz
Inne służby: Policja
Czas trwania akcji: 12.09 - 12.41 (32 min )
Akcją dowodził: dh Sławomir Krupa (do przybycia JRG), kpt. Paweł Wilczyński 

Tuż po godzinie 12 jednostka została powiadomiona o pożarze samochodu na parkingu ośrodka zdrowia w Chlewiskach. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar samochodu osobowego. Natychmiast przystąpiono do działań podając pianę ciężką na palący się samochód. Po kilku minutach pożar został opanowany. Spaleniu uległa komora silnika samochodu osobowego marki ford fokus wraz z przednimi kołami. Po dogaszeniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia pojazd został przekazany do oględzin Policji a następnie właścicielce samochodu. 

Drukuj

Kolizja drogowa 19.11.2011

Kolizja drogowa dwóch samochodów.
Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 1
Samochód: GBLM Renault Master
Inne służby: Policja
Czas trwania akcji: 15.53 - 16.55 (1 h 02min)
Akcją dowodził: dh Krupa Sławomir

Na skrzyżowaniu ulic Czachowskiego i Wiatracznej doszło w sobotę (19.11) do kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych. Na szczęście nikomu z kierujących jak i podróżujących pojazdami nic się nie stało, mimo, że oba pojazdy uległy dość sporym uszkodzeniom. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, kierowaniu ruchem drogowym, ponieważ jeden pas został na czas działań wyłączony z ruchu, zneutralizowaniu płynów, które wyciekły z pojazdów oraz posprzątaniu pozostałości pokolizyjnych. 

Drukuj

Pompowanie wody 15.11.2011

Pompowanie wody ze studni.
Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 1
Samochód: GBA Star 266
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: dh Michał Gonerka 

Działania zastępu polegały na wypompowaniu  za pomocą wysysacza głębinowego wody ze studni (z powodu zanieczyszczenia wodami gruntowymi). 

Drukuj

Pożar nieużytków 12.11.2011

Pożar nieużytków (suche trawy)
Miejsce:  Chlewiska
Zastęp: 1
Samochód: GBA Star 266
Czas trwania akcji: 13.30 - 14.05 (35 min)
Akcją dowodził: dh Gałązka Paweł

Paliły się suche trawy między Chlewiskami a Stanisławowem. Działania zastępu polegały na  stłumieniu ognia za pomocą tłumnic oraz zabezpieczeniu pogorzeliska. Spaleniu uległo ok. 0,30 ha nieużytków rolnych. 

Drukuj

Pożar nieużytków 08.11.2011

Pożar nieużytków (suche trawy).
Miejsce: Wola Zagrodnia 
Zastęp: 1
Samochód: GBA Star 266
Czas trwania akcji: 14.45-15.15 (30 min.)
Akcją dowodził: dh Gałązka Paweł

Jednostka została powiadomiona o pożarze nieużytków  w sąsiadującej z Chlewiskami Woli Zagrodniej. Działania zastępu polegały na podaniu prądu wody na palące się nieużytki.

8.11

Drukuj

Pożar nieużytków 31.10.2011

Pożar niużytków.
Miejsce: Huta
Zastęp: 1
Samochód: GBA Star 266
Czas trwania akcji: 12.10 - 12.52 (42 min)
Akcją dowodził: dh Wojcieszek Adam

Działania zastępu polegały na podaniu jednego prądu wody bezpośrednio na palące się nieużytki a następnie dogaszeniu i zabezpieczeniu pogorzeliska.

Drukuj

Śmiertelne potrącenie 23.10.2011

Potrącenie pieszego.
Miejsce: Chlewiska
Zastęp: 2
Samochód OSP: GBLM Renault Master
Samochód PSP: Srt Renault Mascot
Inne służby: Pogotowie Ratunkowe, Policja
Czas trwania akcji: 20.11 - 21.53 (1h 42 min)
Akcją dowodził:

W godzinach wieczornych jednostka została poinformowana o wypadku na drodze wojewódzkiej między Chlewiskami a Pawłowem. Na miejscu okazło się, że doszło do potrącenia pieszego na tej drodze. W wyniku odniesionych obrażeń pieszy zmarł.

Działania zastępu polegały na oświetleniu miejsca zdarzenia i zmyciu drogi po wypadku. 

Drukuj

Pożar budynku 18.10.2011

Pożar budynku mieszkalnego.
Miejsce: Skłoby
Zastęp: 3
Samochód OSP: GBA Star 266 - Chlewiska, GBA Star 266 - Skłoby
Samochód PSP: GCBA Jelcz - Szydłowiec
Czas trwania akcji: 01.51 - 03.53 ( 2h 02 min)
Akcją dowodził:  

Drukuj

Pompowanie wody 14.10.2011

Wypompowanie wody ze studni.
Miejsce: Wola Zagrodnia
Zastęp: 1
Samochód: GBA Star 266
Czas trwania akcji:
Akcją dowodził: dh Głowacki Wacław

Działania zastępu polegały na wypompowaniu zanieczyszczonej wody ( studnia była chlorowana ) za pomocą wysysacza głębinowego.

Drukuj

Pompowanie wody 10.10.2011

Wypompowanie wody ze studni.
Miejsce: Wola Zagrodnia
Zastęp: 1
Samochód: GBA
Czas trwania akcji: 17.13 - 18.10 (57 min.)
Akcją dowodził: dh Gałązka Piotr 

Jednostka została zaalarmowana, iż na posesji do studni wpadł kot. Działania zastępu polegały na wyjęciu kota i wypompowaniu wody ze studni za pomocą wysysacza głębinowego.

Drukuj

Pożar poszycia

Pożar poszycia leśnego.
Miejsce: Koszorów
Samochód: GBA
Czas trwania akcji: 14.57 - 18.05 ( 3h 8 min.)
Akcją dowodził: dh Gałązka Paweł 

Działania zastępu polegały na podaniu prądu wody na palące się poszycie oraz zabezbieczeniu miejsca po pożarze. Spaleniu uległo 0,4 ha poszycia leśnego.

Drukuj

Pożar poszycia

Pożar poszycia leśnego.
Miejsce: Koszorów
Samochód: GBA
Czas trwania akcji: 10.16 - 11.12 ( 56 min.)
Akcją dowodził: dh Gałązka Paweł

Działania zastępu polegały na podaniu prądu wody bezpośrednio na palące się poszycie oraz zabezpieczeniu miejsca po pożarze. Spaleniu uległo 0,2 ha poszycia leśnego. 

Drukuj

POŻAR PRALKI 26.09.2011

Pożar pralki w budynku mieszkalnym.
Miejsce: Chlewiska ul.Fabryczna
Samochód: GBA
Czas trwania akcji: 9.36 - 9.51 ( 15 min.)
Zastęp: Gałązka Piotr (d-ca), Krupa Andrzej, Gałązka Paweł, Nowakowski Paweł, Głowacki Tomasz, Pląsek Aneta.

W godzinach porannych jednostka została powiadomiona o pożarze pralki w budynku mieszkalnym. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że właścicielka ugasiła pożar przed przybyciem jednostki. Działania zastępu polegały na przewietrzeniu pomieszczenia i wyniesieniu spalonej pralki na zewnątrz budynku. 

Drukuj

POŻAR PRALKI 26.09.2011

Pożar pralki w budynku mieszkalnym.
Miejsce: Chlewiska ul.Fabryczna
Samochód: GBA
Czas: 9.36 - 9.51
Zastęp: Gałązka Piotr (d-ca), Krupa Andrzej, Gałązka Paweł, Nowakowski Paweł, Głowacki Tomasz, Pląsek Aneta.

W godzinach porannych jednosta została powiadomiona o pożarze pralki w budynku mieszkalnym. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że właścicielka ugasiła już pożar. Dowódca po rozpoznaniu wydał polecenie przewietrzenia pomieszczenia i wyniesienie spalonej pralki na zewnątrz budynku.

Drukuj

Usunięcie gniazda szerszeni 17.09.2011

Usunięcie gniazda szerszeni z budynku mieszkalnego.
Miejsce: Nadolna
Samochód: GBLM
Czas trwania akcji: 18.14 - 19.31 ( 1h 17 min.)
Zastęp:  Krupa Sławomir (d-ca), Krupa Andrzej, Gonerka Michał, Strzelecki Paweł.

Dyżurny z PSK poinformował, że gniazdo znajduje się na znacznej wysokości i jest utrudniony do niego dostęp. Po dojechaniu na miejsce zdarzenia okazało się, że te groźne owady za miejsce swojego gniazda wybrały szczyt dachu pod deskami. Ponieważ nie było dojścia ze strychu budynku, trzeba było usunąć kokon z zewnątrz, na dodatek najpierw zdemontować kilka desek na co właściciel wyraził zgodę. Jakież było zdziwienie strażaków i właściciela, gdy odsłonili kokon, który był wielkości piłki do koszykówki.

Drukuj

POŻAR MIESZKANIA 30.08.2011

Pożar budynku mieszkalnego
Miejsce: Zaława
Samochód OSP: GBA
Samochód PSP: GCBA, GBA 
Czas: 17.26 - 18.02
Zastęp OSP: Gonerka Michał (d-ca), Krupa Andrzej, Krupa Sławomir, Głowacki Wacław, Głowacki Tomasz, Pląsek Aneta

Jeszcze przed dojechaniem na miejsce zdarzenia dostaliśmy informację, że właściciele budynku sami ugasili pożar, ponieważ bardzo szybko go zauważyli i nie zdążył się rozprzestrzenić. Na miejscu okazało się, iż prawdopodobną przyczyną zaistniałego pożaru było przegrzanie się lampki elektrycznej  od której zapaliły się leżące na biurku książki i zeszyty. Częściowemu spaleniu uległo również biurko. 
Akcją dowodził st.asp. Leszek Erbel.

Drukuj

USUNIĘCIE GNIAZDA OS 26.08.2011

Usunięcie gniazda os.
Miejsce: Chlewiska, ul. Leśna - ośrodek wczasowy Mexicana
Samochód: GLBM
Czas: 17.50 - 18.48
Zastęp: Głowacki Wacław (d-ca), Pląsek Zbigniew, Pląsek Aneta, Głowacki Tomasz

Po dojechaniu na miejsce okazało się, iż osy zagnieździły się w szczelinie między ścianami co było bardzo dużym utrudnieniem w usunięciu gniazda.

Drukuj

USUNIĘCIE GNIAZDA OS 23.08.2011

Usunięcie gniazda os.
Miejsce: Wola Zagrodnia
Samochód: GBLM
Czas: 20.16 - 20.40
Zastęp: Wojcieszek Adam (d-ca), Pląsek Zbigniew, Głowacki Wacław, Strzelecki Paweł.

Na poddaszu budynku mieszkalnego zagniezdziły się osy, działania zastępu polegały na usunięciu gniazda wraz z owadami i wywyiezieniu go w bezpieczne miejsce. 

Drukuj

USUNIĘCIE GNIAZDA SZERSZENI 23.08.2011

Usunięcie gniazda szerszeni.
Miejsce: Huta
Samochód: GBLM
Czas: 20.00 - 20.16
Zastęp: Wojcieszek Adam (d-ca), Pląsek Zbigniew, Głowacki Wacław, Strzelecki Paweł.

Działania zastępu polegały na usunięciu gniazda szrszeni z budynku mieszkalnego.

Drukuj

POMPOWANIE WODY 23.08.2011

Wypompowanie wody z zalanej piwnicy.
Miejsce: Chlewiska - Manor House
Samochód: GBA
Czas: 18.18 - 19.02
Zastęp: Krupa Sławomir (d-ca), Pląsek Zbigniew, Głowack Wacław, Pląsek Aneta.

W wyniku pęknięcia zaworu zalana została piwnica w budynku SPA Manor House, działania zastępu polegały na wypompowaniu wody za pomocą pompy pływającej.

Drukuj

USUNIĘCIE GNIAZDA OS 22.08.2011

Usunięcie gniazda os z budynku mieszkalnego.
Miejsce: Huta
Samochód: GBLM
Czas: 18.44 - 19.45
Zastęp: Gonerka Michał (d-ca), Pląsek Zbigniew, Strzelecki Paweł, Głowacki Wacław, Głowacki Tomasz, Pląsek Aneta.

Działania zastępu polegały na usunięciu gniazda os, które ulokowały się na poddaszu budynku mieszkalnego. Dużym utrudnieniem dla ratowników było to, iż owady swoje gniazdo schowały w sianie, dlatego w pierwszej kolejności trzeba było usunąć zbędne siano, żeby dostać się do gniazda rozśwcieczonych owadów.

Drukuj

USUNIĘCIE GNIAZDA SZRSZENI 22.08.2011

Usunięcie gniazda szerszeni z budynku mieszkalnego.
Miejsce: Wola Zagrodnia
Samochód: GBLM
Czas: 17.51 - 18.44
Zastęp: Gonerka Michał (d-ca), Pląsek Zbigniew, Strzelecki Paweł, Głowacki Wacław, Głowacki Tomasz, Pląsek Aneta

Działania zastępu polegały na usunięcie groźnych owadów wraz z gniazdem z poddasza budynku mieszkalnego.

Drukuj

ZABEZPIECZENIE 21.08.2011

Zabezpieczenie uroczystości z okazji 67 rocznicy bitwy pod Antoniowem.
Miejsce: Antoniów
Samochód: GBLM
Czas: 13.00 - 15.00

Zastęp: Gonerka Michał (d-ca), Pląsek Zbigniew, Krupa Sławomir, Głowacki Wacław, Strzelecki Paweł, Pląsek Aneta. 

Drukuj